Zdrowie zaczyna się od zębów

Victor Hugo powiedział: „Uśmiech psa znajduje się w jego ogonie”. My dodamy, że wszystko tak naprawdę zaczyna się z drugiej strony – ZDROWE ZĘBY – ZDROWY OGON!

SPRAW RADOŚĆ SWOJEMU PSU I KOTU – ZAPRASZAMY NA PRZEDŚWIĄTECZNY PRZEGLĄD STANU UZĘBIENIA.

USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO W ATRAKCYJNEJ CENIE!

11219313_964154710282390_2125132779531621072_n

Choroby jamy ustnej występują u psów i kotów dość często, a nie zawsze zdajemy sobie sprawę z konieczności prowadzenia regularnych kontroli i leczenia.
Szacuje się, że ponad połowa naszych pupili cierpi na dolegliwości związane z odkładaniem kamienia nazębnego. Powstaje on z płytki nazębnej, która z kolei tworzy się z resztek jedzenia będących pożywką dla bakterii. Pod wpływem substancji zawartych w ślinie płytka nazębna twardnieje i powstaje kamień.

Problem ten częściej dotyczy zwierząt w średnim wieku lub starszych oraz psów ras małych i miniaturowych. Kamień nazębny przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, co może prowadzić do rozwinięcia paradontozy.

Niestety właściciele często dostrzegają problem dopiero wtedy, gdy jest już on na tyle zaawansowany, że utrudnia lub uniemożliwia zwierzęciu pobieranie pokarmu, albo wówczas, gdy pojawia się nieprzyjemny zapach z pyska.

Jakie są najczęstsze objawy chorób jamy ustnej?

Najbardziej odczuwalnym znakiem złego stanu jamy ustnej u psa, czy kota jest nieświeży oddech. Część właścicieli bagatelizuje ten sygnał, wychodząc z błędnego założenia, że jest to sytuacja normalna i nie wymagająca interwencji. Tymczasem nieprzyjemny zapach oznacza, że w jamie ustnej bytują szkodliwe bakterie, a proces uszkodzenia dziąseł i zębów postępuje. Gromadząca się na zębach płytka bakteryjna powoduje zapalenie dziąseł, które nieleczone przechodzi w formę przewlekłą. Objawem jest zaczerwienienie, obrzęk i narastająca bolesność. Bakterie z zainfekowanej jamy ustnej mogą przedostawać się do krwioobiegu i uszkadzać narządy wewnętrzne np. serce, nerki.

O stanie chorobowym w jamie ustnej świadczą również:

  • osad na zębach
  • rozchwianie bądź utrata zębów
  • zaczerwienione, pokryte nadżerkami dziąsła
  • pojawienie się problemów z gryzieniem
  • nadmierny ślinotok

Jeśli zaobserwujemy wymienione objawy zasięgnijmy opinii lekarza weterynarii. Specjalista oceni stan jamy ustnej i zębów oraz wdroży odpowiednie leczenie.

 

U psiego/kociego dentysty.

Aby złagodzić podrażnienia i ból zwykle podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz jeśli to konieczne antybiotyk.

Najczęściej jednak nie jest to wystarczające i konieczny jest zabieg polegający na usunięciu przyczyny, czyli kamienia nazębnego, tzw. sanacja jamy ustnej. W tym celu, podobnie jak u ludzi, używa się skalera ultradźwiękowego, którego działanie polega na rozbijaniu płytki nazębnej, nie uszkadzając przy tym szkliwa.

Ponadto, jeśli istnieje taka konieczność dokonuje się ekstrakcji zepsutych zębów, aby  zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii w obrębie jamy ustnej i narządów wewnętrznych.

Profilaktyka chorób jamy ustnej u psów

Po przeprowadzeniu leczenia ważne jest systematyczne usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej. Najefektywniejsze jest usuwanie jej poprzez szczotkowanie specjalną szczoteczką, pozwalającą na równoczesne szorowanie zębów z obu stron. Nie wolno jednak stosować past do zębów przeznaczonych dla ludzi, gdyż ilość zawartego w nich fluoru jest niebezpieczna dla zwierząt. W sytuacji, gdy zwierzak nie jest przyzwyczajony do czyszczenia zębów i broni się przed ich szczotkowaniem, można zastosować preparaty do higieny jamy ustnej, nanoszone przy pomocy aplikatora na dziąsła, zęby i język. Innym rozwiązaniem jest dodawanie specjalnego preparatu do wody pitnej.

Zapobieganie odkładania się kamienia nazębnego u zwierząt:

  • regularne sprawdzanie stanu zębów i jamy ustnej- raz w miesiącu przez właściciela oraz średnio raz na pół roku przez lekarza weterynarii
  • płukanie jamy ustnej specjalnymi roztworami wody utlenionej lub chloheksydyny lub smarowanie dziąseł żelami zawierającymi substancje odkażające (wszelkie lecznicze preparaty dostępne są tylko u lekarzy weterynarii)
  • mycie zębów specjalistycznymi preparatami i akcesoriami dla zwierząt
  • stosowanie specjalistycznych karm z linii wspomagających utrzymywanie codziennej higieny jamy ustnej
  • stosowanie przysmaków/gryzaków do czyszczenia zębów

Higiena zębów zadowala.